Lotus Evija – najmocniejszy samochód świata ma 2000 KM!

Lotus pokazał najmocniejszy i najszybszy samochód świata. Dlaczego można go tak nazwać? Przede wszystkim dlatego, że wyposażono go w 4 silniki elektryczne. Każdy z tych silników dysponuje mocą blisko 500 KM. Dzięki temu Lotus ma do zaoferowania 2000 KM i 1700 Nm. Sprawia to, że osiągi tego auta wynoszą 3 sekundy do 100 km/h a do 300 km/h? Zaledwie 9 sekund. Wynik ten, daje nam do zrozumienia, że prawie dało by się nim odlecieć.

Przechodząc do kolejnych informacji na temat Evijii trzeba jednak wspomnieć o jednej ważnej wadzie. Tą wadą jest chłodzenie akumulatorów. Lotus jet wyposażony w system chłodzenia akumulatorów, natomiast producent przewidział, że jazda tym samochodem z gazem w podłodze będzie możliwa jedynie przez co najmniej 7 minut. Co więcej Lotus chwali się, że naładowanie baterii litowo-jonowych do 100 % nastąpi w ciągu 9 minut. Jednakże rozładowanie do 0 tych baterii nastąpi w ciągu 7 minut.

We wnętrzu znajdziemy między innymi kierownice, która została pożyczona rodem z bolidu formuły pierwszej. Evija ma sporo technicznych nowości, przede wszystkim laserowe reflektory Osram, aktywny spoiler, kamery zamiast lusterek jak w Audi E-tron oraz wysuwające się klamki. Lotus Evija kosztuje ok 1,7 mln funtów czyli jakieś 8 mln zł. Aby złożyć zamówienie trzeba wpłacić ogromną zaliczkę w wysokości 250 tys funtów. Lotus wyprodukuje tylko 130 sztuk najszybszego samochodu świata.

Post Author: Mcarstest