Nowe przepisy ruchu drogowego na rok 2020.

Już od 1 stycznia kierowcy muszą zmagać się prawdziwymi zmianami w przepisach ruchu drogowego. Wiele nowych zmian obowiązuje od końca 2019r , natomiast czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach?

Korytarz życia i jazda na suwak

Przepis ten wszedł w życie 6 grudnia i dotyczy on korytarza życia i jazdy na suwak. Po pierwsze ma on przyśpieszyć przejazd służbom , które potrzebują szybko przedostać się do osób rannych. Po drugie jazda na suwak ma zatem usprawnić ruch miejski. Warto podkreślić, że nie w każdym przypadku ma obowiązywać ten przepis. Przede wszystkim skierowany jest on do wykonywanych robót drogowych lub nagłych wypadków spowodowanych na drodze.

Pierwszeństwo pieszego przed pasami

Kolejnym poruszającym przepisem jest obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu nawet przed pasami. Innymi słowy pieszy nie będzie musiał wejść na pasy, aby mieć pierwszeństwo. Ponadto pomysłodawcą tegoż przepisu jest sam premier – Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem ” piratów trzeba skutecznie wyeliminować, aby zmniejszyć wypadki i śmiertelność na drogach.

Koniec z podwyższeniem do 60km /h w nocy

Obecnie dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, zaś w godzinach od 23 – 5 rano można było podwyższyć tą prędkość do 60 km/h. W świetle nowych przepisów, ograniczenie będzie obowiązywało przez całą dobę. Co więcej Polska to jedyny kraj europejski, w którym limity prędkości były zmienne w dzień i w nocy. Istnieje prawdopodobieństwo, że wprowadzenie nowych limitów prędkości może być słabo rozważane przez kierujących.

Post Author: Mcarstest