Samochody elektryczne – czy to dobry wybór?

Ilość samochodów elektrycznych niewiarygodnie rośnie. Poniżej przedstawię Ci najważniejsze informacje, czy w praktyce te auta się opłacają.

Ceny rynkowe

Z pewnością zakup samochodu elektrycznego oczywiście wiąże się ze sporym wydatkiem, zatem nawet używane i wiekowe modele potrafią kosztować lekko ponad 100 tys. zł. W związku z tym za nowe modele musimy liczyć się z wydatkiem nawet 200 tys. zł. Z racji tego, że stają się one bardzo modne co roku ich sprzedaż się podwaja. Dlaczego są tak chętnie kupowane przez klientów?

Dlaczego warto?

Przede wszystkim za samochodami elektrycznymi przemawiają niskie koszty utrzymania. Można zatankować bezpłatnie pod marketami czy na parkingach galerii handlowych np. podczas robienia zakupów, ponieważ darmowych stacji ładowania w polskich miastach jest coraz więcej. Kolejną kwestią jest między innymi możliwość poruszania się bus pasami , gdzie ukróci to podróż w godzinach szczytu po zakorkowanych miastach.

Na plus przy posiadaniu auta elektrycznego są rożne ulgi podatkowe, cicha podróż oraz rozwojowość motoryzacji w tym kierunku. Jeszcze bardziej imponujące jest to, że producenci wprowadzają coraz to nowsze generacje baterii aby wydłużyć zasięg. Minusem jest to, że zimą używając klimatyzacji a latem zaś ogrzewania, ten zasięg może się skrócić o nawet 30 %. Wydaje się być imponujące to, że samochody elektryczne nie są już bowiem przeznaczone tylko dla najbogatszych.

Czas ładowania baterii

Z pewnością naładowanie samochodu elektrycznego zależy przede wszystkim od urządzeń w samochodzie oraz od gniazdka z którego korzystamy. Przy 230 V ładowanie trwa od 4 do ponad 20 godzin , przy standardowej ładowarce 4.6 kW. Pokonując średnio 50 km dziennie to co najmniej kilka dni jazdy. Podsumowując, warto kupić samochód elektryczny z racji tego, że na tym etapie rozwoju technologii jest prawie więcej korzyści niż ograniczeń a ponadto koszty zakupu zwrócą się bardzo szybko podczas użytkowania samochodu.

Post Author: Mcarstest